Očista těla i ducha přírodní cestou
košík

Půst

Hodně často si lidé zaměňují pojmy Půst a Hladovění. Ráda bych touto formou vysvětlila rozdíly.


Hladovění jsem popisovala v samotném článku zde na profilu. Proto se o hladovění dopodrobna rozepisovat nebudu a doporučím si přečíst více zde.


Ráda bych ale objasnila základní rozdíly. O Půstu jsem si přečetla v knížce Půst – cesta k dokonalosti (Příběh housenky a Příběh motýla) od Martina Jílka.

Půst je cesta právě od housenky v motýla. Od tvora, který leze po zemi, jí, jí a jí… a nepřemýšlí nad tím co bylo, bude nebo je. V motýla, který je lehký, lítá si po světe a užívá si krásy, které mu onen svět nabízí.

Housenka je tvor obézní, který se pomalu plazí po zemí, listech. Jakmile dojí, dívá se, kde by zase co snědla. Trochu mi to připomíná nás, lidi. Neříkám všechny lidi, ale jako společnost jsme velmi podobní právě housenkám. Bohužel.

Jsme všežravci od přírody, avšak jsme to špatně pochopili a jíme opravdu vše, patláme páté přes deváté a jíme i věci, které by ostatní živočichy dříve či později zabily. Je vědecky prokázáno, že čím více se přejídáme, tím rychleji stárneme a objevují se u nás civilizační choroby. Proto za svůj zdravotní stav si neseme zodpovědnost pouze my sami. Nikdo jiný. Je jen na nás, jak se budeme chtít stravovat, jestli stejně jako housenka, nebo střídmě jako motýl. Zní to jednoduše, prostě se přestaneme přecpávat a bude. Jenže nikdy nic, co vyřeší příčinu, ne pouze následek, jako to dělají léky, není jednoduché. Je potřeba nejdříve více pochopit, jak mysl a tělo přeprogramovat, aby se velmi často používaný model ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL, stal naším každodenním chlebem.

” Naše tělo se spíše vyrovná s nedostatkem potravy, než s jejím nadbytkem.”

LÉČBA PŮSTEM – francouzský dokument, 2012 – youtube

Nejdříve je potřeba vědět, že jídlo může být lék, ale také může být jed. V článku, Jak léčí přírodní potraviny, jsem se snažila vypsat některé druhy potravin a jejich blahodárný vliv na náš organismus. Co je velmi důležité a už jsem o tom psala, je střídmost. Mezi jídly se doporučuje mít alespoň 3-4 hodiny pauzu na to, aby trávicí trakt v našem těle měl dostatek času a síly na to, zpracovat jídlo, které jsme právě snědli. Jíst by se mělo, když je slunce nejvýše a nejpozději, než zapadne. Slunce a měsíc mají také velký vliv na to, jak se budeme cítit a co nám jednotlivé potraviny předají. Pokud chcete vědět, kdy jednotlivé orgány jsou čilé a kdy naopak spí, přečtěte si článek Orgánové hodiny.

Půst tedy není jen o tom, přestanu jíst na nějakou dobu a pak zase začnu, lépe a budu zdravý. Pokud prostě na nějaký čas přestaneme jíst, trápíme se u toho a myslíme už na den, kdy zase jíst budeme moci, hladovíme. Půst je něco, co nám zaleze hlouběji pod kůži. Je to o přeprogramování mysli. Je to o pochopení, proč danou věc děláme. Půstovat musíme s láskou. K sobě. A ke svému tělu. Půst je něco, co budeme chtít dělat a moc rádi, protože nám to pomáhá. Protože se cítíme lépe. Protože budeme vědět, co věděl už Hippokrates (asi 460-370 př. n. l.). Že nám to vyřeší spoustu problémů, nadváhu, vyčistí to trávící trakt, zbavíme se alergií. A o přeprogramování mysli nemluvě. Svět budeme najednou vnímat úplně jinak. Lehčeji.

Půsty můžeme rozdělit do 3 kategorií:

  • Částečný půst – kdy se vzdáme cíleně jen určitých druhů potravin, je dobře proto, že se přestaneme přejídat, jako to dělá většina naší populace, avšak nedobré, protože dráždíme stále žaludek, který volá, já mám hlad, stále. Nepřestane, protože snížíme sice porce, ale tělo stále volá po jídle. Tak, jak je naprogramováno našim dlouhodobým špatným životním stylem. Kdy jsme jedli přespříliš mléčných výrobků, lepku, masa, pečiva, sladkostí, pili kávu, alkohol, sycené minerální vody a mohla bych tady psát donekonečna. Pokud se ovšem rozhodneme pro tento typ půstu, který budeme několik dní až desítek dní držet, měli bychom začít především omezovat právě tyto potraviny.
  • Normální půst – kdy nejíme a pijeme pouze destilovanou vodu. Já preferuji vodu kojeneckou pramenitou. Nebo vodu zbavenou deuteria – dáme na pár hodin do mrazničky, vytáhneme a to co zmrzne, odstraníme a pijeme jen vodu, která za cca 4 hodiny v mrazničce nezmrzla. Člověk by mohl namítat, že u tohoto druhu půstu umře hlady. Neumře. Vždy je potřeba poslouchat vlastní tělo a řídit se pravidly, jako u Hladovění. Je však pravda, že po 3 dnech přestaneme mít hlad. Energie, která jindy byla vydávána na zpracování potravy, je teď směřována k orgánům, kde začíná proces léčení.
  • Absolutní půst – kdy nejíme ani nepijeme vodu a dokonce se ani nemyjeme, je už vyšší level. A není až tak doporučován, jako předchozí dva půsty. Dokonce po 3 dnech by mohlo dojít k úplné dehydrataci organismu. Proto ani já tento půst nedoporučuji.

” Skutečnou podstatou půstu je odepření příjmu potravy provázené systematickou prací na svém vlastním JÁ, čehož dosáhneme pouze vědomým programováním vlastní mysli. Přesně tak jak to dělají i housenky. Zakuklí se, přestanou jíst a začnou se měnit. “

Půst – cesta k dokonalosti (Martin Jelínek)

Snad jste alespoň trochu pochopili rozdíl mezi těmito dvěma pojmy. Určitě si brzy zase k tomuto tématu vrátíme.

S láskou. Klára

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Proč očista dočista

Očista organismu mi pomohla tak hodně, že jsem se nemohla nepodělit o své zkušenosti a chtěla bych, aby se o tom dozvědělo co nejvíce lidí. Ale rozhodnutí jít do toho je na každém z vás.

KONTAKT
info@ocistadocista.cz
menu-circlecross-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram